Women at the universities and the Covid-19 pandemic

Kobiety na uniwersytecie i pandemia COVID-19 – to tytuł międzynarodowego projektu realizowanego wspólnie przez Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet w Heidelbergu i Uniwersytet w Mediolanie.

Kierowniczką i koordynatorką projektu jest dr hab. Aneta Ostaszewska z Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji. Projekt wygrał mini-grant w ramach Sojuszu 4EU+ w programie flagowym 2 „Europa w zmieniającym się świecie: zrozumienie społeczeństw, gospodarek, kultur i języków”.

Celem projektu jest odpowiedź na pytanie: jak pandemia COVID-19 wpływa na sytuację życiową i zawodową kobiet na co dzień związanych z uniwersytetem.

Wybuch pandemii koronawirusa sprawił, że nagle znaleźliśmy się w trudnej i niepewnej sytuacji. Trwający przez kilka tygodni lockdown oraz pandemia sprawiły, że dotychczasowe struktury i rytm życia rozpadły się. Odczuwamy niepokój i lęk o zdrowie i życie, swoje i bliskich nam osób. Jesteśmy zmęczeni z powodu wielu zadań i obowiązków związanych z życiem w czasach kryzysu. Pandemia sprawiła, że nierówności społeczne i płciowe znowu nabrały ogromnego znaczenia. Kobiety zostały obciążone wieloma obowiązkami związanymi ze swoją płcią, na przykład związanymi z opieką nad członkami rodziny, czy wykonywaniem prac domowych. To one również są przede wszystkim narażone na utratę pracy i dochodów (prawie 60% osób, które straciły pracę w wyniku pandemii, to kobiety). Stąd nasz projekt – interesuje nas, jakich zmian w życiu i karierze doświadczają kobiety: badaczki, wykładowczynie, pracownice administracji i bibliotek oraz studentki i doktorantki.

Projekt trwa od września 2020 r. do maja 2021 r. i ma charakter badań wstępnych. W jego realizację zaangażowane są Zespoły z trzech europejskich uniwersytetów: w Heidelbergu, Mediolanie i Warszawie. W 2021 r. planowana jest kontynuacja badań z uwzględnieniem kolejnych uczelni w Europie.

W skład zespołu projektowego wchodzą trzy grupy:

Uniwersytet Heidelberg:
Prof. Christiane Schwieren
Alexander Busch
Paula Wippermann

Uniwersytet w Mediolanie:
Prof. Paola Bonizzoni
Laura Volponi
Chiara Bresciani
Noele Romano

Uniwersytet Warszawski:
dr hab. Aneta Ostaszewska
Marcelina Januszewska
Gabriela Goździk
Joanna Warowna

Informacje archiwalne